Dotace z EU? Víc nás trápí neschopnost politiků.

V sobotu 27. dubna proběhla v Olomouci ideová konference hnutí ANO, na kterou byli zváni také novináři. Celého průběhu se účastnil i redaktor MF Dnes. Jeho interpretace toho, co konference řešila, je však přinejmenším zavádějící. Rozhodně není pravda, že by jejím hlavním tématem bylo čerpání peněz z Evropské unie. Kdyby tohle byl největší problém České republiky, byli bychom na tom v podstatě skvěle. Ale to nejsme.

Hlavním problémem České republiky je nekompetence a neprofesionalita politiků a především nedodržování pravidel, které z této neschopnosti (či všehoschopnosti) našich takzvaných elit vyplývá. Celá sobotní akce nesla název „Podle pravidel“ a toto sousloví se neslo celým průběhem konference.

To, že podle jasných pravidel neumíme čerpat ani evropské dotace, je samozřejmě pravda, ale je to až důsledek (a jeden z mnoha důkazů!) nekompetence politiků a státní správy. Dnes mají evropské dotace obrovský korupční potenciál, nikdo přesně neví, podle jakého klíče jsou rozdělovány a kolik úřadů či úředníků peníze z Unie na cestě do konkrétního projektu vlastně ovlivňuje a kolik peněz se cestou „ztratí“. Nedivím se, že se takovému rozdělování prostředků Unie brání.

Česká republika je přitom čistým příjemcem z EU, z jejího rozpočtu nám přichází o 74 miliard korun více, než do něj odevzdáváme. Jak o ně nepřijít? Opět: Musí se nastavit jasná pravidla pro rozdělování a o dotacích musejí rozhodovat kompetentní lidé s morální integritou.

Pan redaktor pak ještě ve finále, asi aby udržel "integritu" svého článku o tom, že hnutí ANO jde hlavně o čerpání evropských peněz, smíchal dohromady jablka, hrušky a možná ještě banán zahnutý podle evropských norem. Čerpání evropských dotací na projekty nemá nic společného s dotační politikou EU pro zemědělce.

Naše společnost Agrofert tedy není, jak pan redaktor tvrdí, největším příjemcem dotací z EU v Česku. Ze zemědělského dotačního programu získáváme úplně stejně prostředků jako všichni čeští zemědělci – loni šlo o 5400 korun na hektar. Je přitom úplně jedno, zda zemědělec hospodaří na jednom či na sto tisících hektarů.

Výsledkem práce našich politiků je naopak to, že dotace pro nové země EU jsou nižší než v zemích původní evropské patnáctky, čímž jsou čeští farmáři oproti západní konkurenci značně znevýhodněni. Zemědělec v Německu nebo Francii získává dotace na hektar o více než tři tisíce korun vyšší. Tuto nevýhodu navíc opět prohlubují naši politici, a to nejen tím, že nedokážou dojednat lepší podmínky, ale například také zvyšováním DPH na potraviny.

Až budeme mít kompetentní lidi na ministerstvech, ve státní správě, ale i v evropských institucích, budeme moct řádně vyjednávat také rovné podmínky. Dneska jsme v situaci, kdy polovina našich "elit" na Evropskou unii nadává a druhá evropské peníze rozkrádá (některé „elity“ dělají obojí). To ovšem musíme změnit my sami, ke změně nám nepomůže Unie ani její dotace.

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO

Autor: Andrej Babiš | čtvrtek 2.5.2013 9:25 | karma článku: 22,97 | přečteno: 1147x
  • Další články autora

Andrej Babiš

(Ne)dostupné miliardy z daní

9.5.2016 v 15:43 | Karma: 27,01

Andrej Babiš

Jak je to s dluhem?

15.2.2016 v 11:18 | Karma: 33,93

Andrej Babiš

Kdo zbytečně plácá o DPH?

8.2.2016 v 14:46 | Karma: 32,33

Andrej Babiš

V kauze Šincl zmizel zdravý rozum

19.6.2015 v 14:56 | Karma: 46,88

Andrej Babiš

O EET bez fantazírování a omylů

29.5.2015 v 13:23 | Karma: 32,87

Andrej Babiš

Mýty a fakta o biopalivech

21.5.2015 v 15:57 | Karma: 34,22

Andrej Babiš

Demagog Kalousek zmátl i Demagog.cz

26.3.2015 v 15:05 | Karma: 34,89
  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5612x
Podnikatel, okolnostmi (a českými politiky) donucený jít do politiky.

Seznam rubrik