Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Stát neumí vybrat daně, teď sklízí následky

19. 09. 2012 7:41:01
Třiadvacet obětí, desítky lidí v nemocnicích, přes dvacet stíhaných, několik odhalených nelegálních stáčíren tvrdého alkoholu a nezanedbatelný výpadek ve státním rozpočtu. Co je příčina a co je následek? Následky této tragédie sčítáme každý den, příčiny jsou ale daleko hlubší, než se nám může na první pohled zdát.

Tragická kauza metylalkohol vyplula na povrch jako špička ledovce, jehož základ stále trčí v moři nefunkčních úřadů a orgánů státní správy. Pokud nikdo netušil, že se u nás vyrábí alkohol načerno, je něco špatně. Pokud nikdo netušil, že tu černí výrobci alkoholu ročně okradou stát o desítky až stovky milionů korun na daních, je zase něco špatně. Pokud se policie, celní správa a daňové úřady začínají zajímat o úniky daní až poté, co začínají umírat lidé, je zásadně špatně nastavený celý systém.

V tomto případě nezbývá než souhlasit s prohlášením Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, který konstatoval, že vláda by nemusela navyšovat DPH, kdyby uměla daně vybírat. Teď už víme, že dohled nad vybíráním daní a důsledná opatření proti jejich úniku mohou nejen pomoci rozpočtu, ale také zabránit tragédiím.

Jenže vybírat daně ve státě, kde peníze občanů slouží především k rozkrádání a přerozdělování mezi parlamentními stranami a kmotry, není úplně jednoduché. Už i první náměstek ministra Kalouska v ČT otevřeně prohlásil, že odhaduje ztráty na daních ve výši deseti procent. Stát ročně vybere na daních celkem 540 miliard. Znamená to, že ministerstvo je srozuměno s tím, že ročně přijde státní rozpočet o 54 miliard korun?

Asi ano. Daně se totiž vybírají jen od lidí, kteří se nemohou a neumějí bránit (zaměstnanci s průměrnými a podprůměrnými platy), vybírá se jen od několika podnikatelů, kteří se nesnaží obejít finanční úřady parkováním svých firem v zahraničí, a od obchodníků, kteří jsou tak „nepružní“, že ještě stále řádně platí DPH nebo spotřební daně.

Valná část živnostníků se ale v situaci, kterou jim naše vlády nastolují (zvyšující se a neustále měnící výše DPH, zvyšující se ceny pohonných hmot, zvyšující se odvody na zdravotní a sociální pojištění), snaží úřady a daňové zákony obejít, seč mohou.

Vláda navíc svými chybami, nekompetencí a rezignací na jakoukoliv kontrolu přichází o dotace z Evropské unie. Kvůli krádežím a nekompetenci úředníků regionálních operačních programů přicházejí o evropské dotace i kraje, které z valné většiny ovládá „opoziční“ ČSSD.

Kabinet premiéra Nečase, který namísto potíží své země řeší skrze "dalajlámismy" a "pussyriotismy" nicotné problémy ve své straně, bude mít každopádně v naší historii jeden zásadní primát. Spojí poslední poctivé plátce daní, kteří zemi ve správě Nečase a Kalouska už nemohou ufinancovat.

Teď ovšem záleží na vládě, jak se toto spojení projeví. Buď tím, že daně přestanou platit všichni a stát pod taktovkou Nečase a Kalouska zkrachuje, nebo tím, že tito plátci vyženou neschopné parlamentní strany a začnou tuto zemi spravovat tak, aby se daně vyplatilo platit všem.

Andrej Babiš, ANO 2011

Autor: Andrej Babiš | středa 19.9.2012 7:41 | karma článku: 37.54 | přečteno: 2990x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Milan Smutný

Premiér Fiala se z pravicového politika stal zastáncem zeleného neomarxismu

V deníku Právo 26. ledna to předseda vlády ČR a šéf ODS Petr Fiala zase jednou šéfovi opozičního hnutí ANO Andreji Babišovi pěkně vytmavil, protože prý jen Babiš může za fakt, že naše země je podrobena zelené ideologii Green Deal.

27.1.2023 v 3:19 | Karma článku: 9.69 | Přečteno: 114 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Babišův šokující faul

Zdá se, že Andrej Babiš nemá rád generály. Tedy vysoké důstojníky naší armády, bez nichž bychom se v případě napadení neobešli. Nejnověji to ukázal v poslední televizní debatě prezidentských kandidátů na Nově.

27.1.2023 v 0:12 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 189 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Proč to je Babiš, kdo rozděluje společnost

Babiš se vykresluje jako budoucí prezident všech a dobrý diplomat. Kdo ale používal rétoriku typu „Zlí korupčníci, poctivý Babiš. Nebezpeční migranti, slušní Češi. Hanba vládě, za Babiše bylo lépe”?

26.1.2023 v 23:26 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 115 | Diskuse

Aleš Merta

Přemluv antikomunistu

Mnozí si asi vzpomenou jak Mádl s Isovou přemlouvali babu, aby volila tu správnou stranu. No a teď se nám před finálem prezidentské volby rozjela né nepodobná kampaň - přemluv antikomunistu.

26.1.2023 v 19:37 | Karma článku: 15.30 | Přečteno: 275 | Diskuse

Jan Ziegler

Prezident štěstí nezajišťuje aneb Babišovy výmysly

On k tomu totiž jaksi nemá kompetence. Prezident České republiky nevyhlašuje válku, nezvyšuje důchody, nesnižuje daně atd. Jsou obavy, že Babiš by sloužil hlavně Agrofertu. Svobodní Rusové též varují před volbou oligarchy.

26.1.2023 v 18:58 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 204 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5596
Podnikatel, okolnostmi (a českými politiky) donucený jít do politiky.

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...