Deník nepolitika: Dobře je mi mezi nepolitiky

18. 11. 2013 17:30:26
Od pondělí do čtvrtka jsme projezdili prakticky celou Moravu a Slezsko. Bylo zajímavé, jak se publikum na našich výjezdech částečně obměnilo. Už nechodili pouze naši sympatizanti, jako tomu bylo před volbami. Navíc debaty byly konkrétnější, lidi nám navrhovali, jaká opatření přijmout, s kým do vlády jít, s kým ne. V pátek jsme se vrátili, v sobotu jsme si dali zasedání s našimi poslanci a v neděli už Václav Moravec a pak setkání s ČSSD - návrat do reality české politiky.

V pondělí jsme začínali Brnem, měli jsme narvanou posluchárnu VUT, debatovali jsme v domově seniorů, projeli jsme několik firem. Všude ocenili, že se k voličům vracíme i po volbách, a ocenili to i voliči jiných stran. Docela často jsem od nich slyšel větu: vás jsme měli volit.

Lidé na mítincích od Brna přes Zlín, Olomouc až po Ostravu se ptali, "kdy už to konečně vezmeme do ruky". Hodně nás také lidé odrazují (a to nejen na výjezdech, ale i v mailech, které dostávám) od koalice s KDU-ČSL. Těžko se vysvětluje, že ještě do žádné vlády nejdeme, že jednání můžou trvat až do konce roku a že ani ta vítězná ČSSD s tím, co předvedla po volbách, není zrovna jistota.

Jinak jsme slyšeli spoustu příběhů, jak stát bizarně funguje. Pamatuji si na ošetřovatelku v pečovatelském domě, která na mateřské brala jedenáct tisíc, pak se vrátila do zaměstnání, kde nyní bere osm a půl hrubého... To je asi ta výhoda minimální mzdy, ze které jsem byl před volbami zkoušený.

Takových příběhů, u kterých vám zůstává rozum stát, bylo samozřejmě víc. Každopádně ohlas (na mítinky opět chodily stovky lidí) je pro nás obrovskou podporou a výzvou, na kritiku některých novinářů, že nevíme, co máme dělat, a proto se jedeme radit s lidmi, s prominutím kašlu. Do politiky jsem nešel proto, abych dobře vypadal v médiích.

Na několika výjezdech s námi byli naši hosté z Rady ekonomických poradců, na všech výjezdech pak byli poslanci zvolení za daný kraj. V týdnu mezitím probíhala expertní jednání s ČSSD, na kterých se ladily programy. Posunuli jsme se dál, bavili jsme se o sazbách DPH nebo o majetkových přiznáních.

V pátek jsme měli zasedání předsednictva a výboru hnutí, v sobotu jsme naše poslance informovali o tom, jak probíhají jednání s dalšími stranami, a navzájem jsme debatovali o dalším postupu. Zároveň jsme zřídili tři nové místní organizace hnutí a dohodli se, že začneme brzy přijímat další členy. O víkendu jsme se jako poslanci víc poznávali, plnili různé úkoly a večer jsme hráli bowling. Ani po tomhle teambuildingu jsme se nerozpadli.

Na neděli jsem byl opět pozván do Otázek Václava Moravce. Vždycky mu, říkám, a pan Moravec to dobře ví, že vystupování v debatách není činnost, kterou bych vyhledával. Tahle ovšem byla docela příjemná, kdybych ovšem postošedesáté nemusel odpovídat na StB a na lustrace. Ve studiu jsme seděli s paní doktorkou

Marvanovou a žádné výrazné neshody jsme neměli. Dokonce i ona by prosazovala většinový systém při volbách do sněmovny, aby zde byly stabilnější vlády a jasná odpovědnost. V pořadu jsem také řekl, že musíme na večerním jednání ČSSD vysvětlit, jak se hospodaří ve firmě, aby si to lidé, kteří dvacet let sedí ve sněmovně, dokázali při hospodaření státu představit. Zkrátka se šetří, nevyhazuje se za nesmysly, nakupuje se a tendruje z jednoho místa, aby cena byla co nejnižší.

Jednání s ČSSD pak začalo v 18 hodin, tentokrát v Lidovém domě. Protáhlo se bezmála na tři hodiny. Konečně jsme sociálním demokratům nastínili naše představy o hospodaření státu, a kde se dá ušetřit. Shodli jsme se ale na tom, že po bezmála sedmi letech vládnutí pravicových koalic nevíme, jak jsou na tom která ministerstva, jak mají nastavené smlouvy s dodavateli a co s nimi půjde dělat. Také jsme mluvili o tom, že kdybychom plošně snížili náklady státu, nic negativního by se nestalo.

V rozpočtu nejsou rozepsány detaily, nejsou známy specifické náklady například na IT... Bude stát ještě dost práce tohle všechno u jednotlivých resortů rozklíčovat.

Nad čísly a konkrétními opatřeními se s vyjednavači ČSSD potkáme zase v sobotu. Také jsme zástupcům sociální demokracie zopakovali, že na zvýšení daní nepřistoupíme. Vypadalo to, že naše argumenty chápou. Stejně jako je chápou lidé na mítincích.

No a v pondělí večer už budeme zase s lidmi v Budějovicích, ve středu v Jihlavě a ve čtvrtek v Hradci Králové. Tak klidně dorazte. Rádi s vámi probereme to, co jsme probírali s politiky. Snad nám potvrdíte, že to dává hlavu a patu.

Andrej Babiš

Autor: Andrej Babiš | pondělí 18.11.2013 17:30 | karma článku: 36.99 | přečteno: 4069x


Další články blogera

Andrej Babiš

Pojďte se vsadit, že o mně do voleb nevyjde jediný pozitivní článek

V poslední době neustále narážím na komentáře o tom, že představuji ohrožení demokracie. Vzniká jich fakt hodně. Totožných obsahově i formálně. Už se to ani nedá číst.

20.7.2017 v 17:31 | Karma článku: 39.79 | Přečteno: 3492 | Diskuse

Andrej Babiš

Spropitné do kapsy číšníka EET evidovat nebude

Poslední dobou se v novinách strhla bouře ohledně spropitného. Prý bereme lidem možnost svobodně vyjádřit spokojenost s obsluhou v restauraci (nebo jinou službou).

15.8.2016 v 9:03 | Karma článku: 30.92 | Přečteno: 5198 | Diskuse

Andrej Babiš

České zdravotnictví nekolabuje, potřebuje ale systémové změny

Situace v českém zdravotnictví je mnohem méně dramatická, než jak se nám snaží namluvit například prezident České lékařské komory Milan Kubek. České zdravotnictví nekolabuje

2.8.2016 v 11:14 | Karma článku: 43.79 | Přečteno: 7163 | Diskuse

Andrej Babiš

Vnadná blondýna, daňové přiznání a evidence tržeb

Víte, co má společného internetová seznamka s daňovým přiznáním? Nedá se na ně vždycky stoprocentně spolehnout.

13.6.2016 v 17:53 | Karma článku: 26.20 | Přečteno: 1999 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Klenorová

Stejná krevní skupina?

Nakonec si to rande domluvili. Ten den byli oba od rána nervózní. Těšili se. Měli za sebou snad kilometr vyměněných písmenek a pár fotek, které zakrývaly identitu, ale slibně napovídaly.

20.10.2018 v 20:20 | Karma článku: 10.39 | Přečteno: 336 | Diskuse

Jana Majová

Já, moje druhé já a svět

Existuji dvakrát. Nejsem sama. Dvakrát existuje i manžel a někdy i děti. Přesto teď zůstaňme u toho, že světem pobíhají dvě Jany. Kromě mne skutečné, ještě alternativa. Že to není možné? To si pište, že je. A nedělá mi to radost.

20.10.2018 v 16:26 | Karma článku: 12.51 | Přečteno: 242 | Diskuse

Michal Pohanka

Zdravý rozum doporučují čtyři z pěti dementů!

Diktát hlupáctví pod pláštíkem vědeckosti je už neúnosný a doplácí na to celá společnost, nejen mlčící většina. Dokonce i ty agresivní spolky šarlatánů, které teď krátkodobě "profitují".

20.10.2018 v 16:21 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 597 | Diskuse

Andrea Klusková

Pco- Párky centralizované ochrany

Zásadně chlapovi nekecejte do toho, co nebo jak má dělat. Zásadně mají vše pod kontrolou a pro to co dělají, má vše nějaký důvod.

20.10.2018 v 15:42 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 228 | Diskuse

Dáša Stárková

Metro story – usmála se

Zase další úprk na vlak. Zpocená je jako myš. Pak ten pochod s davem od vlaku na metro. Nesnáší to. V hlavě jí zní písnička Individualita od pánů Hapky a Horáčka z muzikálu Kudykam. Ještě že si lístky na vlak i metro koupila včera

20.10.2018 v 14:30 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 294 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5527
Podnikatel, okolnostmi (a českými politiky) donucený jít do politiky.
Najdete na iDNES.cz