Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Deník nepolitika: Další fascinace médii a výlet do Lán

25. 11. 2013 12:22:38
V pondělí České Budějovice, ve středu Vysočina a ve čtvrtek Hradec Králové. Všude jsme měli plné sály lidí, kteří se nás ptali na aktuální problémy, na vyjednávání o vládě a na kroky, které je třeba v první řadě udělat. Média mají jiné starosti. Dočetl jsem se například, že jsem nabídl post ministryně kultury paní, kterou vůbec neznám. Ostatní média pak tuto zaručenou informaci přebrala. Reportéři pořadu Na vlastní oči se zase pustili do 12 let starého nákupu brněnské firmy.

Nevím přesně, jak tyto informace vznikají. Předpokládám, že někdo zavolá do redakce a má "exkluzivní a zaručenou zprávu": "Babiš nabídl ministerstvo paní Fraňkové." Napíše se článek a čeká se, co to udělá. Zaručená informace je dementována, ale to už je jedno, protože zpráva si mezitím žije vlastním životem. Takže pokud byste chtěl někdo nějaké ministerstvo, brnkněte do nějaké redakce a bude to.

Podle podobných principů funguje i pořad Na vlastní oči. Někdo zavolá do redakce, že něco "má na toho Babiše". No a máme tu skvělou reportáž o tom, jak Agrofert před 12 lety koupil „za podivných okolností“ krachující firmu. Pan redaktor Kroupa takto před sedmi lety dostal do vězení i naši místopředsedkyni (nikdy se za svou zkreslenou reportáž a za svoji „pomoc“ k měsíčnímu věznění paní Jourové ani neomluvil). Poradil svým kumpánům, co mají říkat do odposlechů, koho nahrávat a česká spravedlnost už zafungovala sama. Nakonec se ukázalo, že podvodníci byli na straně pana Kroupy...


Aktuální reportáž nesla podobné znaky. Mluvil v ní nějaký anonymní věřitel, kterému se nezdálo, jak Agrofert koupil před 12 lety krachující firmu. V této zmanipulované reportáži ovšem zapomněli doplnit, že onu firmu jsme nezadlužili my a že jsme ji koupili ve výběrovém řízení. Ale o to asi ani tak nejde, stačí spojit Babiše s nějakým věřitelem a mise je dokonána.


V médiích se objevily také zprávy, že se chystáme koupit Rádio Impuls. Americký novinář Erik Best z této informace vydedukoval, že z rádia by mohl utéct moderátor Václav Moravec. Proč by to dělal? Protože prý už odešlo hodně lidí z Lidových novin.


Z Lidových novin ovšem odešli hlavně obdivovatelé Václava Klause a staré dobré ODS, někteří z nich dokonce této straně radili, jiní pro její politiky psali projevy. Odcházející novinářka se mi dokonce snažila domluvit schůzku s panem Alexandrem Vondrou. Byli za mnou i zástupci různých firem a ptali se, jestli budou dál fungovat dohody, které s Mafrou a jejími novináři měli. Tak to je asi ten pohled na nezávislá média a nezávislé novináře. Nevím, proč by měl z Impulsu pan Moravec odcházet. Jsem přesvědčený, že v soukromém rádiu bude vždy svobodnější než ve veřejnoprávní televizi, kterou politici nejenže ovlivňují, ale přímo se ji snaží i řídit.


Ale zpět k vyjednávání o vládě. V sobotu jsme měli zásadní setkání s ČSSD, na němž jsme se dohodli na vedení sněmovny. Předsedou by měl být zástupce sociálních demokratů, ANO by mělo mít místopředsedu sněmovny a hlavně se nám podařilo uhájit ministerstvo financí.


Velikým tématem sobotního jednání byly daně. Našli jsme shodu v tom, že fyzickým osobám a korporacím daně zvyšovat nebudeme. Naše hnutí trvá na tom, že úspory se dají hledat a najít při lepším hospodaření státu. Když se dovídáme, že ministr Kalousek odpustil od roku 2006 do roku 2011 více než čtyřicet miliard na daních a poplatcích, a když se dovídáme, že nedoplatky na daních a poplatcích státu činí přes 140 miliard, tak je nám hned jasnější, kde a jak úspory hledat. S výsledky jednání chceme už v pondělí na společné schůzce týmů ANO, ČSSD a KDU-ČSL seznámit zástupce lidovců.


V neděli jsme se s Bohuslavem Sobotkou účastnili Partie na Primě, pan Punčochář nás griloval na jménech ministrů, o kterých jsme na našem sobotním jednání vůbec nemluvili. Najednou novináři tvrdí, že je nejlepší mít ve vládě jako ministry straníky a je jedno, jestli na daný resort odborně a morálně mají nebo ne. John, Bárta nebo paní Peaková a Hanáková byli zřejmě skvělí ministři, protože reprezentovali své strany...


Ale pryč od minulosti. Jak jsem v pořadu řekl, tak jsem i udělal. V neděli odpoledne jsem se sešel v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, který mne ujistil, že stojí o stabilní vládu s jasným prorůstovým programem podpořeným investicemi. Na postech ministrů chce mít lidi, kteří rozumějí resortu a strategii hospodářství. Řekl mi také, že problém lustračního osvědčení vyřeší přijetí účinnosti zákona o státní službě, která by mohla být odhlasována už v prosinci.


Večer se pak objevila zpráva, že jsem žádným agentem StB nebyl. Potvrzuje se to, co celou dobu tvrdím, že si estébáci jen chtěli usnadnit práci, aby mohli „kariérně růst“. Zfalšovaných svazků prý vytvořili víc.


V pondělí začíná ustavující schůze sněmovny, další zásadní bod politického dění po volbách. Tak jsem na ten svět na Malé Straně zvědav. Dám vědět, jak to na té „druhé straně“ vypadá. A také se pokusíme o to, aby se ta druhá strana přiblížila více na stranu obyčejných lidí.


Když jsme u těch obyčejných lidí – na Slovensku už, zdá se, došlo na moje slova o gradující frustraci obyvatel. V tamních krajských volbách zvítězil pravicový extrémista, který dělí občany na lidi první a druhé kategorie. Vypadá to, že voliči na tuhle rétoriku slyší, což je nebezpečné. My chceme naopak těmto extrémním náladám ve společnosti zabránit a dát lidem naději, že změna k lepšímu je možná i bez toho, aby se klonili k extrémní pravici či levici.


Andrej Babiš

Autor: Andrej Babiš | pondělí 25.11.2013 12:22 | karma článku: 40.73 | přečteno: 7754x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Vyhraje muž, nebo nůž?

Dobrá. Vypadalo by to asi jako alibistické vyhýbání se kardinálnímu tématu, tak k těm prezidentským volbám teda ještě něco napíšu. Ale že by se do toho člověku chtělo...

26.1.2023 v 19:50 | Karma článku: 23.65 | Přečteno: 378 | Diskuse

Jan Pražák

Zpupné miminko

S koncem minulého roku definitivně dosloužila naše stařičká sedmnáctiletá pračka. Takový věk není na dnešní spotřebiče až tak úplně obvyklý, ale dlužno říct, že na jejím dlouhém životě měla nemalou zásluhu i moje Soňa.

26.1.2023 v 14:34 | Karma článku: 30.18 | Přečteno: 1858 | Diskuse

Jiří Turner

Přijde Babiš do pekla…(předvolební nekorektní anekdota)

Tak už volby zasáhly i do duchovní sféry. Ezoterik Babiš má coby fetiš Ježíška a mění se do podoby katolíka, páter Halík se prý modlí za vítězství Petra Pavla a jinde jsou věřící naopak vyzýváni, aby se od politiky distancovali.

26.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 468 | Diskuse

Jiří Herblich

Byl život, který není životem, ale Bohem. Kdo pochopí život, nabude síly života

Nebuď jako ostatní, kdy ostatní nejsou tebou, ale jsme všichni právě tacími jací my by jsme mohli být, kdybychom chtěli.

26.1.2023 v 9:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Olga Medová

Ani si nevšimneš

V určité chvíli dětství prý ztrácíme přístup k nejranějším vzpomínkám. Dokážeme si pamatovat silné zážitky z doby, kdy nám bylo kolem dvou a půl roku. Jenže některé vzpomínky mohou být dokonce falešné, jsou vymyšlené naším mozkem.

25.1.2023 v 23:35 | Karma článku: 15.21 | Přečteno: 194 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5596
Podnikatel, okolnostmi (a českými politiky) donucený jít do politiky.

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...