Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Deník nepolitika: Nebezpečí neužitečných idiotů

16. 12. 2013 12:19:30
Na tiskové konferenci před podepisováním programové koaliční smlouvy jsem řekl, že to bylo asi nejdelší jednání, jaké jsem kdy vedl. Jednání trvala měsíc, bezmála dva týdny byl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na stáži za mořem. V den, kdy se měla smlouva podepsat, nám pak předseda přes média vzkázal, že potřebuje tolik a tolik postů a že do té vlády jeho strana vlastně vůbec jít nemusí.

Zvykl jsem si, že politika je především hrou pro média. Ta se projevuje třeba tím, že někdo na trojstranném jednání něco řekne a pak v médiích říká něco jiného. Někdo jiný pak třeba slíbí, že se do médií nebude do dalšího jednání vyjadřovat, ale večer ho vidíte zasvěceně hovořit v televizi nebo slyšíte v rádiu.

Na takové jednání opravdu zvyklý nejsem. Jsem zvyklý něco dohodnout, podat ruku a držet slovo. To, co v byznysu funguje a co si kvůli pověsti nikdo netroufne porušit, v politice funguje nějak naopak. Svou pověst si přitom politik pak asi nějak odvypráví v médiích.

Původně jsem chtěl popsat, jak takové jednání vůbec vypadá, co jsme těch více než pět hodin v noci z úterý 3. prosince vlastně dělali. Že se na klubu ČSSD podávaly studené talíře s českým salámem, že má Bohuslav Sobotka kupodivu smysl pro humor (zvlášť pro ten černý), že si u jednání, ke kterým nemám co říct, vypisuji esemesky (odpovídám hlavně na dotazy novinářů), že za KDU-ČSL mluví hlavně jejich matador Jan Kasal a že je atmosféra v podstatě uvolněná a že se opravdu na krev řešilo jen pár bodů, především tedy těch, které se týkaly daní, a že tyhle body stejně nakonec řešili straničtí experti.

Každý si do koaliční smlouvy prosadil, co potřeboval, my jsme především zamezili navyšování daní, sociální demokracie tlačila rušení poplatků a převedení některých komodit do nižší sazby, lidovci pak výhody pro rodiny s dětmi. Všichni mohli být spokojení, i když nikdo samozřejmě nemůže říct, že je z jeho pohledu smlouva dokonalá.

V pátek po rozhovoru pana Bělobrádka, který hodnotil něco, u čeho sám nebyl, mne trošku zase přešla nálada. Zkoušel jsem to řešit zakoupením staročeského trdelníku na Malostranském náměstí, ale úplně to nepomohlo.

Došlo mi totiž, že to horší vyjednávání nás teprve čeká. Bude to jednání o resortech, o počtech ministerstev a o jménech. Přesto, že by (alespoň podle mne) mělo být jednání o programu mnohem důležitější, bude asi mnohem náročnější jednání o obsazení resortů (nezávislý pozorovatel by zcela správně řekl "o korytech").

Doufám, že se přiblížíme víc tomu byznysovému vyjednávání - bez podrazů, bez trdlování před kamerami a bez mediálních vzkazů, které se blíží vydírání. Samotné jednání o počtu resortů a o jménech ukáže, jak se k sobě jako partneři budeme (když to vyjde) chovat po následující čtyři roky.

Už jsme si ověřili, že umíme jednat civilizovaně. Měli bychom se také spolehnout na to, že dané slovo platí a že někdo z jednajících nebude za pět minut do médií říkat něco, co na jednání vůbec nepadlo. Vzkazy a vydírání přes média neuznávám, pojďme si své požadavky říkat z očí do čí. Bude přece lépe si i to nepříjemné vyříkat hned teď, než se do toho pouštět za půl roku.

Lidé v Česku si sice už na takzvané "vládní krize" zvykli, minulá vláda měla nějakou krizi každý týden, ale já bych chtěl opravdu něco užitečného dělat. Nakonec, v koaliční smlouvě je toho na programu až dost.

Pan Bělobrádek se v rozhovoru pro páteční MF Dnes rozčiloval, že KDU nebude ve vládě dělat užitečné idioty. Já jen mám obavu, abychom s tímhle přístupem neskončili někdy na Tři krále jako neužiteční idioti všichni. A to i s podepsanou koaliční smlouvou, kterou nebude mít kdo naplňovat.

Andrej Babiš

Autor: Andrej Babiš | pondělí 16.12.2013 12:19 | karma článku: 42.36 | přečteno: 8191x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Vyhraje muž, nebo nůž?

Dobrá. Vypadalo by to asi jako alibistické vyhýbání se kardinálnímu tématu, tak k těm prezidentským volbám teda ještě něco napíšu. Ale že by se do toho člověku chtělo...

26.1.2023 v 19:50 | Karma článku: 23.03 | Přečteno: 353 | Diskuse

Jan Pražák

Zpupné miminko

S koncem minulého roku definitivně dosloužila naše stařičká sedmnáctiletá pračka. Takový věk není na dnešní spotřebiče až tak úplně obvyklý, ale dlužno říct, že na jejím dlouhém životě měla nemalou zásluhu i moje Soňa.

26.1.2023 v 14:34 | Karma článku: 29.91 | Přečteno: 1785 | Diskuse

Jiří Turner

Přijde Babiš do pekla…(předvolební nekorektní anekdota)

Tak už volby zasáhly i do duchovní sféry. Ezoterik Babiš má coby fetiš Ježíška a mění se do podoby katolíka, páter Halík se prý modlí za vítězství Petra Pavla a jinde jsou věřící naopak vyzýváni, aby se od politiky distancovali.

26.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 467 | Diskuse

Jiří Herblich

Byl život, který není životem, ale Bohem. Kdo pochopí život, nabude síly života

Nebuď jako ostatní, kdy ostatní nejsou tebou, ale jsme všichni právě tacími jací my by jsme mohli být, kdybychom chtěli.

26.1.2023 v 9:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Olga Medová

Ani si nevšimneš

V určité chvíli dětství prý ztrácíme přístup k nejranějším vzpomínkám. Dokážeme si pamatovat silné zážitky z doby, kdy nám bylo kolem dvou a půl roku. Jenže některé vzpomínky mohou být dokonce falešné, jsou vymyšlené naším mozkem.

25.1.2023 v 23:35 | Karma článku: 15.21 | Přečteno: 194 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5596
Podnikatel, okolnostmi (a českými politiky) donucený jít do politiky.

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...