Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Co přinesla předvolební bouře ve vládní sklenici

17. 10. 2014 8:57:36
Byla to před volbami opravdu zajímavá kauza. Z ministerstva financí jsme poslali dokument s prosbou o vysvětlení některých vypsaných výběrových řízení na ministry vlády. Vynechejme teď fakt, že dokument měl jít jen ministrům ANO a že v něm zůstala historie korespondence, která v něm zůstat neměla (a že ji naši partneři ve vládě kolegiálně ihned běželi předat novinářům). I tahle "uniklá pošta" totiž ukazuje, jak vláda a někteří ministři přemýšlí a pracují.

Před volbami se samozřejmě hodí všechno. Média od našich vládních kolegů dokument s radostí převzala a zabývala se jeho formou, nikoli obsahem. Pan ministr zdravotnictví Němeček ihned využil příležitost, aby se k dopisu vyjádřil v Hospodářských novinách: "Nevěřícně jsem na to koukal a ptal se sám sebe, jestli to myslí vážně. Považoval jsem to až za nějaký falzifikát, který má diskreditovat Andreje Babiše."

A co v onom "falzifikátu", na který pan ministr nevěřícně koukal, stojí? Jsou tam vyjmenované nesmyslné zakázky, za které se Němečkovo ministerstvo chystá utrácet. Tak například: Provedení personálního a procesního auditu ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv za 3 350 000 Kč. O co jde? Opět cituji: Předmětem této zakázky je "objektivní zmapování nastavení a praktického fungování procesního uspořádání Státního ústavu pro kontrolu léčiv a definování priorit pro jeho zlepšení". Takže za více než tři miliony bude někdo "objektivně mapovat a nastavovat", jak má vlastně SÚKL fungovat. Neměl by to náhodou dělat management ústavu pod dozorem státu, tedy ministerstva zdravotnictví?

A další pro mě těžko vysvětlitelná zakázka: Poskytování komplexních služeb v oblasti externí a interní komunikace FN Motol za šest milionů. Neměla by nemocnice především léčit? A opravdu potřebuje nemocnice v Motole, která má vlastní odbor komunikace a vlastní odbor marketingu a PR, ještě úplně stejné externí služby za šest milionů?

Další zakázka za dva miliony nazvaná "Zavedení pokročilých metod strategického a projektového řízení na Ministerstvu zdravotnictví" má prý zajistit "zvýšení kvality tvorby metodik a jejich systematické zavádění v praxi projektového a strategického řízení, zvýšení kvality projektového řízení a posílení schopnosti Ministerstva zdravotnictví ČR efektivně vytvářet a řídit partnerské a dodavatelské struktury potřebné pro úspěšnou realizaci zejména evropských projektů". Tedy, kdo tohle vymýšlí... Vlastně už se ani nedivím, že pan Němeček považoval dopis s těmito zakázkami za falzifikát. Bohužel jde o zakázky skutečné a o miliony, které bude muset resort (pokud někdo tyto zakázky nezruší) vyplatit.

Je tedy velká škoda, že se pan Němeček nehodlá těmito zakázkami zabývat. Je také škoda, že novináře víc zajímá, že někdo něco omylem odeslal, ale nezajímá je, kdo a za co vyhazuje peníze.

Já se na tyto zakázky přesto ptát budu. Skutečně mne zajímá, jestli "technickobezpečnostní dohled nad vodními díly ve správě Povodí Ohře", která patří pod ministerstvo zemědělství, musí stát 20 milionů korun, a co tedy dělají lidé na oné správě povodí. Také mne bude zajímat, jestli "Zajištení bezpečnostních služeb a služeb dozoru v objektech Národního muzea" musí stát 205 milionů korun. Být ministrem kultury nebo zemědělství, tak se ptám a vysvětluji. A ptal bych se i jako novinář. Ovšem pro novináře je zajímavější, že si ČSSD stěžuje na omylem zaslaný dopis.

Ministři ANO, pro které byl dopis původně určen, už na výdaje ve veřejných zakázkách odpovídají. Tak třeba víme, že zakázka na zefektivnění výdajů za sedm milionů v justici je placena z 85 % z fondů EU a že její cena bude zřejmě nakonec nižší, nemluvě o návratnosti této investice. Ministr Stropnický nám uspokojivě vysvětlil, že zakázka na ostrahu vojenských objektů celou ostrahu zlevní, protože doteď se tyto zakázky v resortu obrany bez výběrových řízení pouze prodlužovaly. Už známe také parametry zakázky na multifunkční a reprografické služby za 10 milionů na ministerstvu dopravy, která má ušetřit náklady na neustálé opravy a výměny komponentů více než pět let staré techniky.

Pokud daná zakázka ušetří peníze a pomůže vyřešit problém, nic proti ní nemám. Vlastně jsem docela rád, že tento dopis, který byl určený pouze našim ministrům, odešel i ministrům ostatním. Alespoň jsem se ujistil, jaký přístup naši partneři k veřejným výdajům mají. Pan ministr Němeček začal něco křičet o falzifikátech (asi přehled o milionových zakázkách svého resortu nemá) a pan premiér vyslal mezi své kolegy příkaz, ať dopis ignorují.

Dobrá, udělali jsme chybu ve formě. Ale myslím, že neděláme chybu, když se díváme na to, jak je utrácen rozpočet ministerstev (ne jen těch našich), ale třeba i krajů. Snažíme se hledat úspory a myslím, že tato uniklá korespondence to kouzlem nechtěného dokazuje.

Na hospodaření jednotlivých ministrů se resort financí každopádně bude dotazovat i oficiálně. Díky našemu omylu se na tyto dotazy mohou jednotliví ministři alespoň připravit. Já si zase připravím argumenty, až budou chtít některé resorty opět navýšit rozpočty.

Andrej Babiš

Autor: Andrej Babiš | pátek 17.10.2014 8:57 | karma článku: 34.89 | přečteno: 2953x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Gabriela Bretschneiderová

Mít svého průvodce je důležité

Mít svého průvodce životem je důležité. Stejně tak jako mít čas na klid a regeneraci. Ale pozor, hlava v písku se nevyplácí, zavání to dalším kopancem.

5.12.2022 v 16:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 |

Jiří Herblich

Kdo žil jako vědomý člověk? Bylo či nebylo, pohádka, přesto život

Jednou až zhasnou všechny světla nabude člověk takovou pozici, že bude jako ten, kdo je a není. Slova se stávají vědomými teprve tehdy, když člověk věří.

5.12.2022 v 14:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Ad) Kdo dnes hájí Nohavicu…

Kdosi prý pronásleduje učitelku Veroniku Valíkovou za její podporu Jaromíra Nohavici, neboť o ní někdo v diskusi veřejně napsal, že by neměla učit děti, protože je prý ruský šváb, když Nohavicovy písně stále poslouchá.

5.12.2022 v 12:56 | Karma článku: 39.49 | Přečteno: 5080 | Diskuse

Milan Čierny

Těšínský kat

Vážení čtenáři, kteří jste nakloněni mému vyprávění o těšínské historii. Rád bych Vám za vaši přízeň poděkoval a pro letošní rok se s vámi rozloučil zajímavým povídáním.

5.12.2022 v 11:59 | Karma článku: 15.37 | Přečteno: 528 | Diskuse

Jan Vavřík

Jak jsem seděl v čekárně

Poslední dobou létám po doktorech. „Děda, dokud nebyl u doktora, byl docela zdravej,“ říkávala moje babička. Trápí mě koleno, proto jsem musel do špitálu, abych zjistil, že jsem už na odstřel. Zážitek v čekárně byl neuvěřitelný.

4.12.2022 v 18:30 | Karma článku: 27.69 | Přečteno: 1297 |
Počet článků 88 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5595
Podnikatel, okolnostmi (a českými politiky) donucený jít do politiky.

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...